Na této webové stránce bychom vám rádi nabídli informace o tom, co se děje kolem projektu Odhalení. Projekt před 3 lety zahájil Český rozhlas Leonardo ve spolupráci s pražskou zoo. Od té doby si projekt získal statisíce příznivců po celém světě, získal několik významných ocenění i na mezinárodní úrovni, a mimo jiné pomohl získat více než 750 000 korun na pomoc gorilám v Africe. Podle našeho názoru se jedná o jeden z nejlepších a nejúspěšnějších multimediálních projektů, realizovaných v České republice, projekt naprosto splňuje poslání Českého rozhlasu, vyplývající ze zákona o Českém rozhlase 484/1991 Sb. Projekt má vzdělávací charakter, je multimediální, přináší zábavu a poučení všem věkovým kategoriím.

Projekt Odhalení má dlouhodobě velmi pozitivní odezvu u veřejnosti (dobách největší sledovanosti se jednalo až o 250 000 nových IP adres za čtvrt roku), dnes se jedná o cca 150 000 přístupů měsíčně, z toho 80 - 90% tvoří stálí příznivci projektu. Projekt získal několik mezinárodních ocenění. Dokázal i přinést konkrétní pomoc gorilám i lidem v Africe v celkové výši 750 000 Kč.

Ve čtvrtek 9. listopadu byl na stránkách projektu zveřejněn poslední TV magazín, byly přestavěny webové stránky projektu a zveřejněn tento text:

Projekt Odhalení měl původně trvat tři měsíce. Právě však uplynuly tři roky ode dne, kdy jsme ho zahájili. Odhalení byla původně "trochu jiná reality show" a poté se posunulo do polohy charakterizované sloganem "pomáháme gorilám" - mimochodem, na cestě ke kamerunských školákům je právě knížka, jejíž hlavní hrdinkou je Moja... Po třech letech jsme však museli zvažovat, co dál. A protože nejsme v situaci, kdy bychom mohli náš projekt posunout na novou úroveň, rozhodli jsme se ukončit přípravu televizních pořadů a stránky Odhalení svěřit Vám, autorům blogů a diskutujícím. Internetový přímý přenos z pavilonu však prozatím bude pokračovat.

Miroslav Bobek


Rada Českého rozhlasu vyvíjí tlak na ukončení multimediálních projektů včetně Odhalení už od roku 2006. V létě 2007 přijala usnesení č. 57/07, kterým ukládá generálnímu řediteli přehodnocení těchto projektů.

I z dalších informací vyplývá, že Radě Čro není tento projekt příliš po chuti. Proč? Komu vadí přímé přenosy z gorilího pavilonu, televizní magazíny na webu Českého rozhlasu, kdo se snaží bránit rozvoji podobných projektů a z jakých důvodů? Tyto otázky nás vedly k vytvoření iniciativy GORILY ON-LINE V OHROŽENÍ.

Podrobnosti o usneseních Rady, prohlášení jejich členů a další informace najdete v části Podrobné informace.