Podrobné informace

 

 

 

Ve čtvrtek 9. listopadu 2008 byl zveřejněn poslední TV magazín, byly přestavěny webové stránky projektu a zveřejněn tento text:

Projekt Odhalení měl původně trvat tři měsíce. Právě však uplynuly tři roky ode dne, kdy jsme ho zahájili. Odhalení byla původně "trochu jiná reality show" a poté se posunulo do polohy charakterizované sloganem "pomáháme gorilám" - mimochodem, na cestě ke kamerunských školákům je právě knížka, jejíž hlavní hrdinkou je Moja... Po třech letech jsme však museli zvažovat, co dál. A protože nejsme v situaci, kdy bychom mohli náš projekt posunout na novou úroveň, rozhodli jsme se ukončit přípravu televizních pořadů a stránky Odhalení svěřit Vám, autorům blogů a diskutujícím. Internetový přímý přenos z pavilonu však prozatím bude pokračovat.

Miroslav Bobek


Už v roce 2006 ale multimediální projekty neměly podporu Rady ČRo.

Generální ředitel ČRo Václav Kasík v současnosti zpracovává dlouhodobý materiál, nazvaný Vize vývoje ČRo - programový audit. Rada v té souvislosti uložila Kasíkovi, aby byla v tomto materiálu stanovena jako základní teze "služba moderních technologií potřebám v programové oblasti". Člen rady Štěpán Kotrba řekl ČTK, že podle jeho názoru se touto tezí otevírá cesta k obdobným multimediálním projektům, jako byla nedávno "trochu jiná reality show" Odhalení, která vznikala na základě natáčení života goril v pražské zoo. Pořad nedávno získal jednu z hlavních cen v mezinárodní soutěži přírodovědných filmů a projektů Wildscreen v britském Bristolu, a to právě za interaktivitu. Rada však v červnu podobné projekty odmítla, když Kasíkovi uložila vypracování programového auditu a zároveň jej požádala, aby pozastavil přípravu plánovaných programových formátů a stanic. Na základě toho rozhlas přerušil přípravy na další obdobnou vzdělávací reality show ze života rodiny z jedné senegalské vesnice. Mluvčí rady Dana Jaklová míní, že smyslem požadavku rady o stanovení teze "služby moderních technologií potřebám v programové oblasti" v programovém auditu není to, aby rozhlas vyráběl pořady typu VyVolení. "Chceme, aby veškeré multimediální projekty byly podřízeny programu. Laicky řečeno, rozhlas by neměl dělat televizi," uvedla Jaklová.

Viz http://www.radio.cz/cz/zpravy/84636

a usnesení č. 58/06 Rady ČRo http://www.rozhlas.cz/rada/zapisy06/_zprava/257392


Podle členky Rady ČRo Dany Jaklové dokonce tato snaha vycházela ze zákulisí poslanecké sněmovny:

Rada Českého rozhlasu žádá generálního ředitele rozhlasu Václava Kasíka, aby zpracoval programový audit ČRo a aby do vypracování tohoto auditu pozastavil přípravu dalších plánovaných formátů a stanic. Požadavek dnes rada většinou hlasů schválila na svém zasedání v Brně. V přípravách nových formátů a stanic by se podle rady mělo pokračovat až po auditu a schválení plánu dalšího rozvoje ČRo.

Usnesení bylo schváleno až napodruhé, protože hlasování o první jeho verzi skončilo patem, když pro i proti návrhu zvedli ruce shodně čtyři členové rady. Na návrh místopředsedkyně rady Dany Jaklové bylo pak znění změněno a poté i schváleno hlasy šesti členů rady; jeden se zdržel a jeden byl proti.

Jaklová svůj návrh zdůvodnila informacemi ze zákulisí Poslanecké sněmovny, kde se podle ní hovoří o tom, že směřování Českého rozhlasu nejde správným směrem veřejnoprávních médií. Přesněji formulovat zdroj těchto informací ale odmítla. "Myslím si, že kromě rad jednotlivých médií by právě poslanci a politické strany měli spolurozhodovat o tom, jak budou vynaloženy koncesionářské poplatky," řekla dnes Jaklová.

http://domaci.ihned.cz/1-10070920-18791390-002000_d-f3V létě 2007 přijala Rada českého rozhlasu toto usnesení:


Usnesení 57/07

Rada Českého rozhlasu doporučuje generálnímu řediteli ČRo přehodnotit jednotlivé multimediální projekty, zvláště projekty digitální stanice Leonardo, a to především z hlediska efektivity vynaložených finančních prostředků a zároveň zvážit možnost využití těchto prostředků ve prospěch programů regionálních studií a celoplošných stanic ČRo.


http://www.rozhlas.cz/rada/zapisy07/_zprava/350832


Ze zápisů předsednictva Rady ČRo posléze vyplývá, že se toto usnesení nejspíše stalo závazným podkladem pro zpracování rozpočtu ČRo pro následující rok 2008.


Toto usnesení komentují i tyto články:

1. 6. 2007 Rada Českého rozhlasu proti dalším digitálním stanicím (Jan Potůček)

Český rozhlas by neměl investovat do přípravy dalších digitálních stanic a přehodnotit jednotlivé multimediální projekty, zejména pak u stanice ČRo Leonardo, která připravuje například „gorilí“ reality show Odhalení. Generálnímu řediteli rozhlasu Václavu Kasíkovi to na veřejném zasedání doporučila Rada Českého rozhlasu.

Zastavení přípravy dalších digitálních stanic rada odůvodnila tím, že přepnutí analogového rozhlasového vysílání na digitální nemá zatím stanovený ani výhledový termín. "Rada ČRo je přesvědčena, že vznikem dalších digitálních stanic by v současné době nebyly hospodárně využity prostředky rozhlasových koncesionářů," odsouhlasilo šest z osmi radních.

http://www.digizone.cz/aktuality/rada-cro-proti-dalsim-digitalnim-stanicim/6.8.2007 Gorily v pražské ZOO zná díky rozhlasu celá republika, Rada ale útočí drsněji než Richard (Štěpán Kotrba)

Dana Jaklová prosadila v Radě Českého rozhlasu usnesením 58/06 v roce 2006 zákaz pokračování a rozvíjení JAKÝCHKOLIV nových projektů, ohroženo je i další pokračování Odhalení, ačkoliv nepřetržitý přímý přenos čtyřech kamer z gorilího pavilonu i nadále pokračuje. Dnes je projekt ohrožen a to přesto, že získal mezinárodní ceny jako jeden z nejinovativnějších mediálních počinů ve světě. Přestože se stal dramatickým porodem Kamby ve vysílání ČRo Leonardo i na internetu neocenitelným pomocníkem přírodovědců, demonstrační ukázkou nových technologií přímého přenosu, digitálního vysílání T-DMB a služeb IPTV. Přestože pomohl gorilám a jejich zoo v Praze, ale i gorilám v Africe. Přestože naplnil vše, co od Českého rozhlasu společnost i zákon očekávají. Přestože gorilí pohádky Mojánky, stejně jako obtahovánky, puzzle, pexeso, knížky Moja a páv i Odhalení Odhalení zaujaly i děti všech věkových kategorií a vychovávají je k porozumění, lásce, chápání světa zvířat i k zájmu o vědu, technologie i přírodu. Přestože snahu Českého rozhlasu pro podpoře obsahu pro širokopásmový internet (broadband) podpořilo i ministerstvo informatiky a pořady Českého rozhlasu získaly i ocenění i grant ministerstev životního prostředí a zahraničí.

Rada Českého rozhlasu toto vše ignoruje a nyní ji zajímá jenom jedno - kolik peněz se utratilo tak efektivně, že Český rozhlas už není vnímán jen jako dosluhující médium pro důchodce, ale jako respektovaná instituce veřejné služby, jako lídr v technologickém rozvoji a instituce, která má co říci i světu. Radní zajímá jen to, kolik peněz za multimediální projekt rozhlas utratil. Členové rady se budou divit, když zjistí, že je to jen jedno procento nákladů, na které přišly komerční reality show.

http://www.blisty.cz/art/35661.htmlI z dalších zpráv z médií lze vysledovat postoj rady ČRo k multimediálním projektům, například na veřejné Českokrumlovské mediální konferenci 15. a 16. května 2008, kde z vystoupení členů Rady ČRo jednoznačně vyplývá, že multimediální projekty jim nejsou po chuti. Antonín Zelenka zde například vyslovuje obavy z toho, že se v případě multimediálních projektů veřejný zájem stává soukromým zájmem některých lidí z vedení ČRo.

http://krumlov.ceska-media.cz/article.html?id=100532Posledním kontroverzním usnesením rady ČRo je Usnesení 138/08

Rada ČRo bere na vědomí informace o přípravě centralizování a zkvalitnění

zpravodajských a publicistických příspěvků vysílaných na stanicích a v regionálních studiích ČRo na webových stránkách ČRo. Rada ČRo se v tomto směru shodla s odpovědnými pracovníky ČRo na zásadách tohoto projektu. Rada ČRo proto doporučuje generálnímu řediteli ČRo, aby se rozhlasové poplatky vynakládaly na takovou podobu zpravodajského webu, která by se nesnažila konkurovat komerčním internetovým zpravodajským serverům a televiznímu vysílání. Půjde o doplňkovou službu pro posluchače, kde prioritou bude rychlý a přehledný převod rozhlasových příspěvků pro zpravodajský web.

http://www.rozhlas.cz/rada/zapisy08/_zprava/519630


Komentář k tomuto usnesení lze najít zde:


27.11.2008 Rada Českého rozhlasu hájí komerční zpravodajské stanice a portály

Absurdní usnesení 138/08 schválila včera Rada Českého rozhlasu při projednávání svého "doporučení" k nové podobě zpravodajství Českého rozhlasu. Rada Českého rozhlasu doporučuje Českému rozhlasu nekonkurovat komerčním stanicím. V situaci, kdy všechny komerční subjekty začaly považovat multimedialitu internetového prostoru jako přirozenou součást nejen své prezentace, ale i šíření obsahu, se jedná o rozhodnutí výrazně poškozující Český rozhlas na trhu elektronických médií a usnesení likvidační v dlouhodobém výhledu. Pokud by Český rozhlas "zaspal" či omezil by digitalizaci pouze na zvukové vysílání, přestal by být vyhledávaným médiem a likvidoval by návštěvnost svých stránek či informace svých posluchačů a čtenářů svého webu. Přitom technologické zázemí internetových portálů ČRo je plně multimediální už osm let a rozhlas byl od roku 2000 průkopníkem v integraci multimediálních možností technologií internetu - propojení textově obrazové podoby, audiostreamu a podcastingu v Česku.


http://britske-listy.cz/2008/11/28/art43983.htmlNejnověji přiznávají tlak Rady ČRo už i zaměstnanci ČRo:


02.12.2008 TISKOVÁ ZPRÁVA: Projekt Odhalení sklízí úspěchy v cizině

„Zájem o Odhalení v zahraničí nás těší tím spíš, že dlouhodobě čelíme nepřízni Rady Českého rozhlasu vůči multimediálním projektům,“ říká ředitel Českého rozhlasu Online Miroslav Bobek. „I když jsme nemohli Odhalení rozvíjet a nezbylo nám, než ho fakticky ukončit, práce a nadšení, které jsme do tohoto projektu vložili, se dál zúročují.“


http://www.ceskamedia.cz/article.html?id=267452